Unikalny stand z pleksi na książki – jak wykonać go samemu?

Prawdziwi miłośnicy książek są w stanie przez długie godziny opowiadać z werwą o tym, jak lektury wzbogacają ich życie. Ale czas spędzony nad książką w rogu kanapy, w niewygodnej pozycji, może mieć także kilka minusów, choćby dla naszego kręgosłupa. Na szczęście istnieje komfortowa alternatywna – czytanie na eleganckim, nowoczesnym standzie na książki, który wykonasz w domowych warunkach!

Własny stand z plexi – jakie materiały będą potrzebne?

Zdjęcie przykładowego standu na ksiązki wykonanego z plexi
Domowej roboty standy z plexi nie wymagają dużo pracy, jednak musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, 2 arkusze plexi, które wybierzesz, powinny być dostosowane rozmiarem do książek, jakie zamierzasz na nich umieszczać. Bok arkusza musi mieć tu co najmniej 30, a najlepiej 40 cm (chyba że na ogół czytasz tylko miniaturowe edycje!).

Kolejną istotną sprawą jest grubość pleksi – zbyt cienki arkusz może ugiąć się pod ciężarek grubszej książki, a w materiale powstaną pęknięcia. Pleksi, które kupisz, powinno mieć minimum 4 milimetry grubości. Praca z plexi to zadanie, z którym poradzi sobie nawet amator, ale konieczne będą także odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim chodzi tu o właściwy brzeszczot i wiertło – wybierz te przeznaczone do metalu. W innym wypadku ryzykujesz pęknięcie arkusza na całej długości. Wiertarka powinna być przy tym ustawiona na najniższe możliwe obroty, żeby nie powstały uszkodzenia.

Ostatnimi koniecznymi elementami planu będą: wysokiej klasy klej akrylowy, marker lub miękki ołówek oraz taśma malarska. Może Ci się przydać ewentualnie także nożyk do tapet, pod warunkiem, że użyjesz nowego, doskonale ostrego wkładu. Dla nadania wyciętym otworom właściwej gładkości na brzegach możesz sięgnąć też po zestaw ręcznych pilników czy papier ścierny o różnej ziarnistości.

DIY stand z plexi – jak się za to zabrać?

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych materiałów, czas na zabranie się do pracy! Weź do ręki marker albo użyj taśmy technicznej i zaznacz na obydwu arkuszach miejsce, w którym powstanie nacięcie. Cała konstrukcja, na jakiej opierają się standy z plexi, polega na złożeniu ze sobą 2 ustawionych pod odpowiednim kątem arkuszy. Pamiętaj zatem, by kąt, pod jakim zbiegają się arkusze, był odpowiednio rozwarty – w przeciwnym wypadku nie będziesz w stanie wygodnie rozłożyć książki.

Nacięcie, które wykonasz przy użyciu brzeszczotu do metalu, musi mieć szerokość ok. 4 mm. Dzięki niemu z łatwością włożysz jeden arkusz plexi w drugi po skończeniu pracy. By uniknąć ryzyka pęknięcia, możesz zacząć od wywiercenia 2 niewielkich otworów po obu stronach zaznaczonego nacięcia, a pierwsze cięcia wykonać lekko ostrym nożykiem do tapet.

Gdy już usuniesz z otworów wycięte pleksi, możesz przeszlifować je delikatnie pilnikami, a także papierem ściernym. To pozwoli uzyskać gładszą powierzchnię pod klej, po który sięgamy na końcowym etapie oraz zminimalizować ryzyko mikropęknięć, które z czasem mogą spowodować zmęczenie materiału.

To już prawie wszystko! Teraz złóż arkusze ze sobą, a w miejscu ich styku zastosuj klej akrylowy zgodnie ze wskazaniami producenta. Nie daj się przy tym ponieść niecierpliwości – odczekaj koniecznie przez okres twardnienia kleju, zanim położysz książkę na standzie. Gotowe! Ciesz się komfortową lekturą i nie zapomnij pochwalić się swoim projektem przed znajomymi!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *